0212 216 04 98
UZMAN DESTEK HATTI
Ülke: Meksika Vizesi

Bordo pasaporta,Yeşil pasaporta,ve Gri pasaporta sahip Türk vatandaşları,Meksikaya gidebilmek için Meksika vizesi almaları gerekmektedir.Diplomatik pasaporta sahip Türk vatandaşları Meksika vizesi nden muaftır.

Meksika vizesi 17 aralık 2013 tarihinden itibaren,yeni bir uygulamaya geçmişdir,kısa süreli kalışlarda hava yolu kullanarak,Meksikaya gitmek isteyen Türk vatandaşları,transit ,turizm,eğitim,iş,gazetecilik ve buna benzer seyahat türlerinde 30 günü aşmayacak şekilde tek girişli elektronik Meksika vizesi ni çok kısa sürede beklemeden alabilmektedirler

 

Meksika vize işlemleri için Meksika Elektoronik Onay sisteminin kullanılması ve bu şartlarla ilgili kurallar,Meksika Dışişleri Bakanlığından alınan bilgi notu başlığı altında şu şekilde özetlenmiştir

Meksika vize işlemleri;

BİLGİ NOTU

Elektronik Onay Sistemi (EOS)/online meksika vizesi

Elektronik Onay Sistemi (EOS); bilgisayardan çıktısını alarak, ülke topraklarına ayak basıldığı an itibariyle geçerli pasaportuyla birlikte ibraz edilen elektronik vizenin alınmasıyla, ülkemize ziyaret etmek isteyen yabancıların seyahatlerini kolaylaştırmak adına tesis edilen online bir sistemdir.

 

Turizm, transit, iş, eğitim, gazetecilik ayrıca (Dışişleri ve İçişleri Bakanlıklarının düzenlediği Vize Verilmesindeki Genel Hususların 3 numaralı işlem dahilindeki) diğer amaçlarla kalış süresi 180 günden az olduğunda, Ücretli Faaliyetler Gerçekleştirme İzni olmayan Ziyaretçi koşuluyla ülkemize girmek üzere havayoluyla Meksika'ya seyahat eden, göçmenlik yetkililerinin bu tür vizenin verilmesini onayladığı (Rus, Ukrayna ve Türk vatandaşları) ülke yurttaşlarına uygulanmaktadır.

 

EOS, kişilerin güvenli ve düzenli akışını sağlamak içindir. Başvuru formu bizzat ilgili kişi tarafından sistem üzerinden doldurulur ve güvenlik veri tabanlarında incelemeler yapılır. Yabancının kimlik bilgileri onaylandıktan sonra, sistem onay çıktısının alınmasını mümkün kılar.

Koşullar:

I.                   Kurumun Web Sayfasındaki elektronik vize formunu            doldurmak.

II.                 Meksika Hükümetinin, elektronik vize kolaylığı sağladığı ülke     vatandaşı olduğunu belgeleyen geçerli pasaport veya seyahat belgesi hamili olmak.

III.              Meksika'ya havayoluyla seyahat etmek.

 

Verilme kriterleri:

Sadece Meksika Hükümetinin elektronik ortamda vize işlemleri yapmasını ve akabinde vize almasını onayladığı ülkelerin vatandaşlarına verilir.

Forma girilen bilgilerin, doğru, eksiksiz ve pasaport bilgileriyle örtüşmesi gereklidir.

Kullanıcı için önemli bilgiler:

Elektronik vize, kara yolu ve deniz yoluyla seyahat edenler için geçerli değildir.

Başvuran kişinin, Meksika'ya seyahat etmek istediği havayolu şirketinin elektronik vizeyi kabul ettiğini onaylatması gereklidir. Eğer havayolu şirketi, elektronik vizeyi kabul etmezse, uçağa binmesine izin verilmeyecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elektronik vize başvurusu esnasında, başvuran kişi kimlik ve seyahat bilgilerini pasaportunda belirtilen şekilde yazmalıdır.

Vize onayı verildiği takdirde başvuran yabancı uyruklu kişi elektronik vize çıktısını almalı ve elektronik vizede belirtilen şahsi bilgilerin pasaportu ile aynı olduğundan emin olmalıdır. Bilgilerde herhangi bir farklılık olduğu takdirde, uçağa binmesine ve Meksika'ya giriş yapmasına izin verilmeyecektir.

Elektronik vizenin geçerlilik süresi 30 gündür ve tek girişlidir. Yapılacak olan göçmenlik incelemesinde yabancı uyruklu şahıs, pasaport ya da geçerli seyahat belgesini, elektronik vize ve doğru şekilde doldurulmuş FMM formunu ibraz etmek zorundadır. Göçmenlik yetkilisi, elektronik vizeyi inceledikten sonra, yabancı uyruklu kişinin ülke topraklarına girip girmemesine karar verecektir.

Yabancı uyruklu şahıslar, yetkili makamların kendi sorumluluk alanları çerçevesinde talep ettikleri bilgi ve belgeleri sunmak zorundadırlar. Ülke topraklarında geçirilecek konaklama süresi, giriş noktasındaki göçmenlik yetkilisi tarafından belirlenecektir.

Elektronik vize başvurusu reddedilen kişiler konsolosluğa başvurarak pasaporta yapıştırılan vize uygulaması için gerekli işlemleri talep edebilecektir.

Elektronik onay almak için gerekli olan işlemler

 

  1. Başvuru sahibi tarafından doldurulan bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır. Kişi bilgileri Milli Göçmenlik Bürosu (INM)'nin veri tabanı ile karşılaştırılacağı için pasaportta geçtiği şekilde doldurulmalıdır.
  2. Başvuru sahibinin bilgileri doğrulandıktan sonra, sistem elektronik vize onayının çıktısının alınmasına izin verir.
  3. Kullanıcı adı kaydı esnasında, havayolları internet üzerinden EOS sayfasına girerek vize onayının olup olmadığını ve yolcu bilgileriyle uyuşup uyuşmadığını kontrol eder.
  4. Ülkeye giriş noktasında EOS sayfası tekrar kontrol edilerek onay belgesi ve kimlik bilgileri bir kez daha doğrulanır.