0212 216 04 98
UZMAN DESTEK HATTI
Ülke: Norveç Vizesi

NORVEÇ VİZESİ:

 

Norveç Ülkesine seyahat planlayan,bordo pasaporta sahip Türk Vatandaşları,

Seyahatlerinden önce Norveç vizesi almakla zorunludurlar.Hususi,Diplomatik ve Hizmet pasaportuna sahip vatandaşlarımız ise Norveç vizesi almadan 90 güne kadar Norveç’de konaklayabilirler

 

Norveç vizesi nereden alınır:

Bordo pasaporta sahip Türk Vatandaşları ,Norveç vizesi başvurularını İstanbul’daki Macaristan Konsolosluğu’ndan yada Ankara daki Norveç Büyükelçiliği’nden yapabilirler

 

Norveç vizesi başvurularını İstanbul’daki Macaristan Konsolosluğundan yapacak olanlar öncelikle aşağıdaki linkten randevu almak zorundadırlar.

https://ifr.mfa.gov.hu/Idopontfoglalas/Pages/Idopontfoglalas.aspx

Macaristan Konsolosluğu Macaristan vizesi dışında Norveç vizesi,Estonya vizesi,Portekiz vizesi ve aynı zamanda Slovenya vizesinide vermektedir,bu sebebden dolayı macaristan vize randevusu 3 hafta sonrasına verilmektedir,bu durumda vize alım merkezi akredite kurum olduğu için sizlere randevu beklemeden yardımcı olabilmektedirler.

 

Vize Alım Merkezi randevu hattı: 0212 216 0498

 

 

Norveç vize başvurusu nasıl yapılır?

Norveç’e yapacağınız seyahat türünü belirledikten sonra Norveç vize başvurusu için gerekli evrakları tamamlamanız gerekmektedir,peki bu gerekli evraklar nelerdir

 

EVRAK LISTESI

1) Norveç vizesi Basvuru Formu ( yolcu bilgi formu, schengen basvuru formu)

2) Ana Belgeler ( tüm pasaportlar, TC Kimlik, 2 adet biometrik fotoğraf, sigorta poliçesi, nüfus kayıt örneği, evliler için: evlilik cüzdanı, çocuklar için: öğrenci belgesi ve muvafakatname)

3) Ulaşım ve Konaklamaya ilişkin Belgeler ( uçak ve otel rezervasyonu)

4) Seyahat Amacına ilişkin Belgeler (davetiye, dilekçeler)

5) Seyahat Masraflarına ilişkin Belgeler ( banka hesapları, diğer maddi durum belgeleri)

6) Çalışma Belgeleri ( firma evrak seti, gelir evrakları)

 

 

BiYOMETRI VERi

25 Eylül 2014 tarihi itibari ile; tüm Schengen ülkeleri; Biyometri Veri Alimi ( parmak izi ve dijital fotoğraf) sistemine geçiş yapmışlardır.

 

Bu sistemle birlikte, öncesinde on-line randevu almak kosulu ile basvuru sahibinin parmak izi vermesi için Konsolosluk'ta ŞAHSEN bulunması gerekmektedir

12 yaş altı çocukların şahsen gelmesine gerek yoktur. 12-18 yas arası yolcular Ebeveynlerinden biri eşliğinde şahsen gelmek durumundalar.

 

Parmak izi verisinin geçerli olacağı 5 yıl içerisinde yapılacak olan diğer Norveç Vizesi başvurularında, başvuru sahibinin şahsen gelmesine gerek yoktur.

 

Yukarıdaki gerekli evraklar tamalandıktan sonra randevu alınarak,randevu tarihinde evraklar eksiksiz sunulur,ve parmak izi verilerek işlemler tamamlanmış olur.

 

 

RANDEVU BiLGiSi

Macaristan Konsolosluğundan Norveç vizesi için randevu, basvuru yapildiktan sonra Pazartesi veya Çarsamba günü saat 14:30-15:30 arasinda verilmektedir. Başvuru seyahat tarihinden en az 15 gün önce yapilmalidir.

 

VİZE DEGERLENDİRME SÜRESİ

Norveç vizesi Başvuru sonuçları seyahat tarihinden 1-2 gün öncesinde sonuçlanmaktadır

 

 

Norveç Ankara Büyükelçiliği:  

Norveç Ankara Büyükelçiliği Adres: Aziziye, 06690 Çankaya/Ankara

Norveç Ankara Büyükelçiliği Telefon:(0312) 405 8010