0212 216 04 98
UZMAN DESTEK HATTI
Ülke: Romanya Vizesi

ROMANYA VİZESİ

 

ROMANYA ülkesi Romanya vizesini kimlere verir?

 

Bordo pasaporta sahip Türk vatandaşları,Romanya topraklarına yapacakları transit geçiş veya Romanya topraklarında uzun veya kısa süreli konaklamalarında  Romanya vizesi almak zorundadırlar.

 

Diplomatik,hususi ve gri pasaporta sahip Türk vatandaşları ise Romanya topraklarına yapacakları transit geçişlerde ve kısa süreli konaklamalarda Romanya vizesinden muaftırlar,bu pasaporta sahip türk vatandaşları 6 ay içerisinde Romanya ya giriş tarihinden itibaren en fazla 90 gün kalabilirler.

AB ülkelerinden bir tanesi ve schengen ülkeleri tarafından verilen ikamet tezkeresine sahip Türk vatandaşları vizesiz olarak beş günü geçmemek kaydı ile ve ilgili ikamet tezkeresinin geçerliliği süresini aşmamak şartı ile Romanya’yı transit geçebilirler.

Schengen ülkelerinden  her hangi birinin multi çok girişli vizesine sahip Türk vatandaşları,eğerki bu vizenin kalış süresini doldurmadı iseler ve geçerlilik tarihi bitmemiş ise bu vize ile Romanya ya Romanya vizesi almadan gidebilir

 

Romanya vizesi nasıl alınır?/nereden alınır

Romanya vizesi,Türkiye’de bulunan Romanya’nın diplomatik misyonları ile konsolosluk birimleri aracılığı ile verilmektedir

- Romanya Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü

- Romanya İstanbul Başkonsolosluğu

- Romanya İzmir Başkonsolosluğu

Romanya vizesi almak isteyen Türk vatandaşları,ikamet adreslerine göre ilgili diplomatik misyonun görev alanını göz önünde bulundurarak,elçiliğe yada konsolosluklara gelerek Romanya vize başvurularını gerçekleştirebilirler

 

Romanya  vize türleri aşağıdaki gibidir:

1. Romanya  havaalanı transit vizesi :(A sembolü):  havaalanların uluslararası alanına giriş ile esas gidilecek ülkenin uçağına bininceye kadarki kalışını sağlayan vizedir.

2. Romanya Transit vizesi :(B sembolü): 5 günü geçmeyecek kaydı ile transit geçmek amacıyla, Romanya’ya girişini sağlayan Romanya vizesidir.

3. Romanya kısa süreli  vize: (C sembolü) : Türk vatandaşlarına Romanya topraklarına girme ve ilk giriş tarihinden itibaren 6 aylık bir süre içerisinde kesintisiz olarak veya birkaç konaklama yaparak toplam 90 günü aşmayacak şekilde oturum izni veren vizedir (veya, eğer ki çoklu giriş vizesi ise, ilk girişten sonra dikkate alınır), bu vize çeşidi aşağıdaki faaliyetlerin amacın konusu olabilir: resmi görev, turizm, iş, kişisel ziyaret, nakliyat, kültürel, bilimsel, insani faaliyetlere katılım, kısa süreliğine tıbbi tedavi, veya Romen yasalarına karşı gelmeyen diğer faaliyetler. Yürürlükteki ulusal düzenlemelerine istinaden, kısa süreli oturum vizesi sahibi olan yabancının oturum hakkı uzatılamaz.

4. Romanya Uzun süreli  vize:(D sembolü): 90 günü geçmeyecek şekilde,  aşağıdaki faaliyetlerin yürütülmesi için Romanya topraklarına giriş ile kalışını sağlayan vizedir: ekonomik, mesleki, ticari (yatırım) faaliyetler, çalışma, eğitim, aile tamamlaması, tayın, dini faaliyetler, bilimsel araştırma faaliyetler, diğer faaliyetler, Romen yasalarına karşı gelmeyen diğer faaliyetler, diplomatik ile hizmet vizesi.

 

 

Romanya konsolosluk görevi alanları aşağıdaki gibidir

ROMANYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU

 

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Adres: Yanarsu Sok. No:42, Narin Sitesi, Etiler- Beşiktaş, İstanbul

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Telefon: (212) 358 05 35

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Faks: (212) 358 05 18-19

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu E-Posta: konsrom@doruk.net.tr

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri: Pazartesi-Perşembe: 09.00-13.00/15.00-17.00 Cuma: 09.00-13.00/15.00-17.00

Görev Bölgesi: Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Sakarya, Tekirdağ, Yalova.

 

ROMANYA İZMİR BAŞKONSOLOSLUĞU

 

Romanya İzmir Başkonsolosluğu Adres: 1479 Sok., No.9, Alsancak, İzmir

Romanya İzmir Başkonsolosluğu Telefon: (232) 465 0463

Romanya İzmir Başkonsolosluğu Faks: (232) 465 0938

Romanya İzmir Başkonsolosluğu E-Posta: romconsizmir@ttnet.net.tr

Romanya İzmir Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri: 09.00 – 17.00

Romanya İzmir Başkonsolosluğu Görev Bölgesi: Afyon, Aydın, Balıkesir, Burdur, Çanakkale, Denizli, Isparta, İçel, İzmir, Manisa, Muğla, Uşak.

 

ROMANYA BÜYÜKELÇİLİĞİ

 

Romanya Büyükelçiliği adres: Bükreş Sok.No.4, 06680 Çankaya, Ankara

Romanya Büyükelçiliği  Telefon: 466 37 06, 427 12 43

Romanya Büyükelçiliği Faks: 427 15 30

Romanya Büyükelçiliği E-Posta: romanyabyk@dsl.ttnet.net.tr,romanyabyk@dsl.ttmail.com

Romanya Büyükelçiliği URL: http://www.ankara.mae.ro

Romanya Büyükelçiliği Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma 09.00-18.30

Romanya Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü

Adres: Kızkulesi sok. No.7, GOP, Ankara

Telefon: 447 79 40, 447 79 45, 447 79 18

Faks: 447 79 20