0212 216 04 98
UZMAN DESTEK HATTI
Ülke: İtalya Vizesi

İtalya vize işlemleri

 İtalya vizesi için başvuru yapmayı düşünüyor iseniz, İtalya Konsolosluğu’na değilde İtalya konsolosluğunun yetki verdiği kurumlara yapmalısınız. yapılacak olan turistik İtalya vize başvurularını,başvuru merkezleri aracılığı ile yapmanız istenmektedir, İtalya konsolosluğuna  Kısa süreli yapılacak olan İtalya vizesi başvuruları(turistik İtalya vizesi,ticari İtalya vizesi,aile ziyareti vb gibi) ancak İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş danışmanlık firmaları aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. İtalya Konsolosluğu, İtalya vizesi başvurularını yetki vermiş  olduğu firmalar aracılığıyla kabul eder, bu firmalar aracılığıyla, İtalya ticaret vizesi İtalya turistik vize, İtalya aile ziyareti  vizesi ve İtalya transit vizesi başvurularında bulunabilirsiniz. Uzun süreli İtalya vizesi (eğitim,oturum,vb gibi) başvurularında bulunulacak olunması halinde ise İtalya İstanbul Konsolosluğu  veya İtalya  Ankara Büyükelçiliği’nin içerisindeki konsolosluk bölümüne yapılabiliyorsunuz

İtalya vize başvuruları ne şekilde yapılır?

İtalya vize başvurusu yapacak iseniz öncelikle İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirmiş kurumlardan vize başvuru randevusu almanız gerekmektedir. İtalya vizesi için gerekli evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlayarak,İtalya vizesi işlemlerinizi sizin adınıza takip edip sonlandırabilmesi için İtalya konsolosluğunun yetki verdiği kurumlara götürebilirsiniz, İtalya vizesi işlemleri için  hazırladığınız dosyalarla vize alım  merkezlerine 08:30 / 18:00 saatleri arasında başvurularda bulunabilirsiniz. İtalya vizesi başvurusu için İtalya’ya yapacağınız seyahatin içeriğine göre uygun olan İtalya vizesi türünü seçmelisiniz. Diyelim ki İtalya’ya turistik bir amaçla gidilmesi halinde İtalya turistik vize işlemlerinde, italya’ya iş, konferans ve ticari bir faaliyette bulunmak için gidilmesi halinde İtalya ticari vize işlemleri, italya’ya arkadaş ve akraba ziyareti için gidilmesi halinde ise İtalya ziyaretçi vizesi işlemlerinde bulunulması gerekecektir. ayrıca İtalya turist vizesi, İtalya ticari vize, İtalya aile ziyareti ve İtalya transit vize işlemlerine bulunulacak olunması halinde yine bu web sitesinin İtalya vizesi çeşitleriyle ilgili bölümlere girerek seyahatinize uygun İtalya vizesi için gerekli belgeleri öğrenebilirsiniz.

 

İtalya İstanbul başkonsolosluğu görev bölgesi:aşağıdaki illeri kapsamaktadır

GÖREV BÖLGESİ
Görev Bölgesi dahilindeki illerimizde ikamet ediyorsaniz Istanbul’dan basvuru yapabilirsiniz. 
Görev Bölgesi: İstanbul, Amasya, Artvin, Bilecik, Bursa, Canakkale, Corum, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gumushane, Igdir, Sakarya, Kocaeli, Ardahan, Bayburt, Kars, Kirklareli, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Trabzon, Tokat, Tekirdag, Yalova

 

 

 

İtalya Konsolosluğu, İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya vizesi için gerekli evraklar İtalya seyahatinizin içeriğine göre farklılık gösterecektir. İtalya ticari vize,İtalya ziyaretçi vizesi ve İtalya turistik vize,  farklı başvuru türleri ve farklı evraklar gerektiren vizelerdir, İtalya seyahatinizin durumuna göre gerekli olan vize evraklarını vize alım merkezi sitesinin konuyla ilgili bölümünde bulabilirsiniz.

 İtalya Vize Başvuru Formu ne şekilde doldurulur

İtalya vize başvuru formu, Schengen ülkelerinin benzer kullandığı fakat ülkeye göre bazı farklılıkları olan vize başvurusu için hazırlanmış bir belgedir. İtalya vize başvuru formu, İtalya vizesi ne başvuru yapacaklar hakkında İtalya konsolosluğun bilgi edinmesini sağlarken eksiksiz ve doğru bir şekilde  doldurulmalıdır. İtalya vize başvuru formunu , Türkçe olarak eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak İtalya vizesi için gerekli evrakların en üstüne  ekleyebilirisiniz. İtalya vize başvuru formu olmadan yapılacak olan İtalya vizesi başvurularını ise italya Konsolosluğu kabul etmeyecek ve hazırlanmış olan başvuru dosyanızı işleme dâhil etmeyecektir. İtalya vize başvuru formu , tükenmez kalemle büyük harfle ve okunaklı bir şekilde doldurarak İtalya vizesi evrakları arasında bulundurmayı unutmamalısınız.

 İtalya Vize Başvuru Formu Nereden Alabilirim?

İtalya vize başvuru formunu İtalya Konsolosluklarından, danışmanlık yapmakta olan vize alım merkezlerinden temin edebilirsiniz.

İtalya Vizesi Ücretleri

İtalya vizesi ücretleri ,İtalya konsolosluğu başvuru harcı olarak yapacağınız seyahatin türüne ve başvuru yapacak kişinin yaşına göre farklı ücretler almaktadır İtalya vizesi için vize alım merkezlerinden italya vizesi ücretleri hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İtalya Konsolosluğu, İtalya Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İtalya vize işlemlerine yenilenmiş, son 10 yıl içerisinde alınmış ve İtalya seyahatinizin son eriş tarihi itibariyle en az 3 ay geçerli olan pasaportlarla başvurularda bulunmalısınız. Bu şartlara uymayan pasaportlarla yapılan başvuru işlemlerinizi İtalyan Konsoloslukları kabul etmezken, İtalya Konsoloslukları bu şekilde yapılan İtalya vizesi işlemlerinizi onaylamış olsa bile ülkeye girişiniz İtalya sınır görevlileri sorumluğunda olacaktır.

italya vize işlemleri için evraklar  içerisinde İtalya uçak bileti rezervasyonu,İtalya otel rezervasyonu eklemelisiniz

 İtalya vizesi için muhakkak 30.000 euro teminatlı bir seyahat sigortası bulundurmayı unutmamalısınız.

 

İtalya Konsolosluğu' nun İtalya vip,diğer bir değişle İtalya expres vize uygulaması başlatmış bulunmaktadır. İtalya ekspres vize başvurularında bulunacak olan Türkiye vatandaşları bu uygulama ile İtalya vizelerini başvuru tarihinden itibaren 48 saatte alabileceklerdir.