vize alim merkezi
0 534 608 84 32

HARBİYE ŞUBESİ

 

0 212 216 04 98
HARBİYE ŞUBESİ
0 224 999 52 91
BURSA ŞUBESİ
Konsolosluk Bilgilendirme
Vize alım merkezi, Türkiye’ye vize uygulayan tüm Dünya ülkelerine vize işlemleri hakkında kurumsal çözüm ve danışmanlık hizmeti sunan bir kurumdur.  vize alım merkezi, sektöründe hep iddialı bir firma ve marka olmayı hedeflemiş ve geçen sürede de bunu büyük ölçüde gerçekleştirmiştir.Vize işlemleri bildiğiniz gibi bir yığın prosedürle uğraşmanızı gerektirecek sıkıcı ve stresli bir iştir. Eğer vize işlemleriniz için vize alım merkezi ile birlikte çalışırsanız hem tüm bu işlerden kurtulmuş olursunuz, hem de vize alım merkezi’nin tecrübesiyle stres yaşamadan vizenizi kolaylıkla alırsınız.
 
 

Vize konusunda  dikkat edilmesi gereken  hususlar:

 

Yurt dışına seyahat edecek Türk vatandaşları Vize başvurularını mümkün olduğunca  erken bir tarihte (örneğin, bir ay öncesinden) yapmaları tavsiye edilir.Öğrenim ve çalışma  amaçlı vizelerin alınması vize alınacak ülkenin vize prosedürlerine göre değişmekle beraber, 2-3 ay veya daha uzun bir zaman sürebilir. Vize başvurunuzda pasaportunuzun geçerlilik süresinin seyahat dönüş tarihinizden itibaren en az 6 ay daha geçerli olmasına dikkat ediniz. Vizeden muaf olmanız halinde dahi, gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmenizde yarar vardır.

Eski parçalanmış,yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilmeyebilir,kabul edilse ve vizenizi alsanız dahi, sınırdan geri çevrilmeniz mümkün olabilmektedir.

 

Vize başvurunuz birden fazla sebebden dolayı red edilebilir. Red nedenini konsolosluğun açıklama zorunluluğu bulunmamakla beraber, bazı ülkeler yazılı ve/veya sözlü açıklama yapmaktadır.

 

Yurt dışına seyahat etmeyi düşünen Türk  vatandaşları en fazla ne kadar süredir kullanımda olan pasaportlarıyla vize başvurusunda bulunabilecekleri konusuyla ilgili olarak gitmek istedikleri ülkenin temsilciliğinden ayrıntılı bilgi alması gerekmektedir. Zira Schengen bölgesi ülkeleri  (Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Danimarka, Estonya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Slovenya, Yunanistan Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, ) ve diğer bazı ülkeler  10 yıl ve daha üzeri  pasaportla yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir.

 

Schengen Vizesi Hakkında:

1995’te Avrupa Birliği’nde yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki iç sınır kontrollerini kaldırmışlardır. Bu şekilde oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Schengen alanı vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamaktadır.

 

Schengen vizesi ne dahil olan ülkeler:

 Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Avusturya, Belçika, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

 

AB’ye üye olmayan İzlanda, Norveç , Lichtenstein ve İsviçre,  de Schengen bölgesine dahildir.

 

Diyelim ki bir Türk vatandaşı  Schengen bölgesine üye ülkelerden birine o ülkenin  vizesi  yani , Schengen vizesi  ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilmektedir. Bununla birlikte, Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca, Schengen vizesi ilk defa kullanılırken vizenin alındığı ülkeye giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Örneğin, Almanya konsolosluğundan  alınan , Schengen vizesi ile önce Almanya’ya giriş yapılması gerekmektedir. Bu şekilde, Schengen bölgesine seyahat edecek vatandaşlarımızın vizelerini ilk giriş yapacakları ülkenin konsolosluklarından veya elçiliğinden almaları  önem taşımaktadır.